MTSW-118-08-G-S-130
Overview of MTSW-118-08-G-S-130
Part NumberMTSW-118-08-G-S-130
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-G-S-130 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-G-S-130
Specification of MTSW-118-08-G-S-130
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post
0.400" (10.16mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A