MTSW-118-08-G-D-215
Overview of MTSW-118-08-G-D-215
Part NumberMTSW-118-08-G-D-215
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-G-D-215 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-G-D-215
Specification of MTSW-118-08-G-D-215
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.215" (5.46mm)
Contact Length - Post
0.215" (5.46mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A