MTSW-118-08-F-S-330
Overview of MTSW-118-08-F-S-330
Part NumberMTSW-118-08-F-S-330
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-08-F-S-330 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-08-F-S-330
Specification of MTSW-118-08-F-S-330
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A