MTSW-118-09-L-D-500
Overview of MTSW-118-09-L-D-500
Part NumberMTSW-118-09-L-D-500
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-L-D-500 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-L-D-500
Specification of MTSW-118-09-L-D-500
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A