MTSW-118-10-F-D-340
Overview of MTSW-118-10-F-D-340
Part NumberMTSW-118-10-F-D-340
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-F-D-340 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-F-D-340
Specification of MTSW-118-10-F-D-340
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post
0.390" (9.91mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A