MTSW-118-10-G-D-216
Overview of MTSW-118-10-G-D-216
Part NumberMTSW-118-10-G-D-216
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-10-G-D-216 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-10-G-D-216
Specification of MTSW-118-10-G-D-216
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.216" (5.49mm)
Contact Length - Post
0.514" (13.06mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A