MTSW-132-21-T-D-740
Overview of MTSW-132-21-T-D-740
Part NumberMTSW-132-21-T-D-740
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-132-21-T-D-740 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-132-21-T-D-740
Specification of MTSW-132-21-T-D-740
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
64
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post
0.590" (14.99mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A