MTSW-133-12-L-D-840
Overview of MTSW-133-12-L-D-840
Part NumberMTSW-133-12-L-D-840
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-12-L-D-840 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-12-L-D-840
Specification of MTSW-133-12-L-D-840
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.840" (21.34mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A