MTSW-133-13-F-D-013
Overview of MTSW-133-13-F-D-013
Part NumberMTSW-133-13-F-D-013
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-13-F-D-013 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-13-F-D-013
Specification of MTSW-133-13-F-D-013
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.013" (0.33mm)
Contact Length - Post
1.117" (28.37mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A