RLR05C2503GSB14
Overview of RLR05C2503GSB14
Part NumberRLR05C2503GSB14
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 250K OHM 2% 1/8W AXIAL
Price for RLR05C2503GSB14
Specification of RLR05C2503GSB14
Package
Bulk
Resistance
250 kOhms
Tolerance
2%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)