RLR20C2201GRRE7
Overview of RLR20C2201GRRE7
Part NumberRLR20C2201GRRE7
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
DatasheetsDownload RLR20C2201GRRE7 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RLR20C2201GRRE7
Specification of RLR20C2201GRRE7
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
2%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 150C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)
Number of Terminations
2
Failure Rate
R (0.01%)