RNC55J2051DPRE765
Overview of RNC55J2051DPRE765
Part NumberRNC55J2051DPRE765
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 2.05K OHM 0.5% 1/8W AXIAL
DatasheetsDownload RNC55J2051DPRE765 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RNC55J2051DPRE765
Specification of RNC55J2051DPRE765
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
2.05 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
25ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)