T494X156K050AS
Overview of T494X156K050AS
Part NumberT494X156K050AS
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 15UF 10% 50V 2917
DatasheetsDownload T494X156K050AS Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X156K050AS
Specification of T494X156K050AS
Status
Obsolete
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Capacitance
15 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)