T494X476K035AT
Overview of T494X476K035AT
Part NumberT494X476K035AT
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 47UF 10% 35V 2917
DatasheetsDownload T494X476K035AT Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X476K035AT
Specification of T494X476K035AT
Status
Active
Series
T494
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
47 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
35 V
Type
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)