T494X477K006AS
Overview of T494X477K006AS
Part NumberT494X477K006AS
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
DatasheetsDownload T494X477K006AS Datasheet PDFPDF Icon
Price for T494X477K006AS
Specification of T494X477K006AS
Status
Obsolete
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
470 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)