T495A106K006ATE800
Overview of T495A106K006ATE800
Part NumberT495A106K006ATE800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP TANT 10UF 10% 6.3V 1206
DatasheetsDownload T495A106K006ATE800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for T495A106K006ATE800
Specification of T495A106K006ATE800
Status
Active
Capacitance
10 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)