V110C8C75BG
Overview of V110C8C75BG
Part NumberV110C8C75BG
ManufacturerVicor
DescriptionDC DC CONVERTER 8V 75W
DatasheetsDownload V110C8C75BG Datasheet PDFPDF Icon
Price for V110C8C75BG
Specification of V110C8C75BG
Series
MICRO (75W)
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
154V
Voltage - Output 1
8V
Current - Output (Max)
9.38A
Power (Watts)
75 W
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-20C ~ 100C
Efficiency
84.3%
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)