0603J2500560KCR
Overview of 0603J2500560KCR
Part Number0603J2500560KCR
ManufacturerSyfer
DescriptionCAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0603
DatasheetsDownload 0603J2500560KCR Datasheet PDFPDF Icon
Price for 0603J2500560KCR
Specification of 0603J2500560KCR
Capacitance
56 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
C0G, NP0 (1B)
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)