B43544B5157M000
Overview of B43544B5157M000
Part NumberB43544B5157M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43544B5157M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B5157M000
Specification of B43544B5157M000
Status
Obsolete
Capacitance
150 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
840 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)