BFC237954135
Overview of BFC237954135
Part NumberBFC237954135
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237954135 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237954135
Specification of BFC237954135
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Bulk
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
1.3 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)