C0603C680K4HAC7867
Overview of C0603C680K4HAC7867
Part NumberC0603C680K4HAC7867
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 68PF 16V X8R 0603
DatasheetsDownload C0603C680K4HAC7867 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0603C680K4HAC7867
Specification of C0603C680K4HAC7867
Series
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance
68 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, High Temperature
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)