C0603C682F3JAC7867
Overview of C0603C682F3JAC7867
Part NumberC0603C682F3JAC7867
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 6800PF 25V U2J 0603
DatasheetsDownload C0603C682F3JAC7867 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0603C682F3JAC7867
Specification of C0603C682F3JAC7867
Series
SMD Comm U2J
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
6800 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
U2J
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)