C0603C682F4JACAUTO
Overview of C0603C682F4JACAUTO
Part NumberC0603C682F4JACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 6800PF 16V U2J 0603
DatasheetsDownload C0603C682F4JACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0603C682F4JACAUTO
Specification of C0603C682F4JACAUTO
Status
Active
Series
SMD Auto U2J
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
6800 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
U2J
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)