C1206J104K3RAC7800
Overview of C1206J104K3RAC7800
Part NumberC1206J104K3RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.1UF 25V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206J104K3RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J104K3RAC7800
Specification of C1206J104K3RAC7800
Status
Active
Series
SMD Comm X7R FO
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
0.1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Open Mode, Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)