C1206S103K1RAC7800
Overview of C1206S103K1RAC7800
Part NumberC1206S103K1RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10000PF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S103K1RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S103K1RAC7800
Specification of C1206S103K1RAC7800
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
10000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)