C1206T103K5RAC7800
Overview of C1206T103K5RAC7800
Part NumberC1206T103K5RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10000PF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206T103K5RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206T103K5RAC7800
Specification of C1206T103K5RAC7800
Series
SMD COTS X7R
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
10000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Ratings
COTS
Applications
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)