DDC3024S12
Overview of DDC3024S12
Part NumberDDC3024S12
ManufacturerXP Power
DescriptionDC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
DatasheetsDownload DDC3024S12 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDC3024S12
Specification of DDC3024S12
Status
Active
Series
DDC30 (30W)
Package
Box
Supplier
XP Power
Input Type
DC
Number of Outputs
1
AC Voltage - Input
DC Voltage - Input (Min)
9V
DC Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
30W
Voltage - Isolation
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
83%
Operating Temperature
-40C ~ 70C
Features
Size / Dimension
2.22" L x 1.38" W x 3.58" H (56.4mm x 35.0mm x 91.0mm)