ERC5530K500DHEB600
Overview of ERC5530K500DHEB600
Part NumberERC5530K500DHEB600
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 30.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Price for ERC5530K500DHEB600
Specification of ERC5530K500DHEB600
Status
Active
Series
ERC
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
30.5 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)