MTSW-104-24-F-S-148-RA
Overview of MTSW-104-24-F-S-148-RA
Part NumberMTSW-104-24-F-S-148-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-F-S-148-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-F-S-148-RA
Specification of MTSW-104-24-F-S-148-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating
0.148" (3.76mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A