MTSW-118-07-T-S-210
Overview of MTSW-118-07-T-S-210
Part NumberMTSW-118-07-T-S-210
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-T-S-210 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-T-S-210
Specification of MTSW-118-07-T-S-210
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.210" (5.33mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A