MTSW-118-09-L-D-312
Overview of MTSW-118-09-L-D-312
Part NumberMTSW-118-09-L-D-312
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-L-D-312 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-L-D-312
Specification of MTSW-118-09-L-D-312
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.312" (7.92mm)
Contact Length - Post
0.318" (8.08mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A