MTSW-118-09-T-S-485
Overview of MTSW-118-09-T-S-485
Part NumberMTSW-118-09-T-S-485
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-T-S-485 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-T-S-485
Specification of MTSW-118-09-T-S-485
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.485" (12.32mm)
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A