MTSW-133-08-F-S-315
Overview of MTSW-133-08-F-S-315
Part NumberMTSW-133-08-F-S-315
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-08-F-S-315 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-08-F-S-315
Specification of MTSW-133-08-F-S-315
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A