MTSW-133-08-L-S-200-RA
Overview of MTSW-133-08-L-S-200-RA
Part NumberMTSW-133-08-L-S-200-RA
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER R/A 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-08-L-S-200-RA Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-08-L-S-200-RA
Specification of MTSW-133-08-L-S-200-RA
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
33
Number of Rows
1
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
Insulation Height
0.119" (3.02mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A