MTSW-133-09-G-D-400
Overview of MTSW-133-09-G-D-400
Part NumberMTSW-133-09-G-D-400
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-09-G-D-400 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-09-G-D-400
Specification of MTSW-133-09-G-D-400
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A