MTSW-133-09-S-T-472
Overview of MTSW-133-09-S-T-472
Part NumberMTSW-133-09-S-T-472
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 99POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-09-S-T-472 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-09-S-T-472
Specification of MTSW-133-09-S-T-472
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
99
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.472" (12.00mm)
Contact Length - Post
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A