MTSW-133-09-T-D-485
Overview of MTSW-133-09-T-D-485
Part NumberMTSW-133-09-T-D-485
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-09-T-D-485 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-09-T-D-485
Specification of MTSW-133-09-T-D-485
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.485" (12.32mm)
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A