MTSW-133-12-G-D-725
Overview of MTSW-133-12-G-D-725
Part NumberMTSW-133-12-G-D-725
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-12-G-D-725 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-12-G-D-725
Specification of MTSW-133-12-G-D-725
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.725" (18.42mm)
Contact Length - Post
0.205" (5.21mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A