MTSW-133-12-G-D-830
Overview of MTSW-133-12-G-D-830
Part NumberMTSW-133-12-G-D-830
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-12-G-D-830 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-12-G-D-830
Specification of MTSW-133-12-G-D-830
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.830" (21.08mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A