MTSW-133-10-T-S-315
Overview of MTSW-133-10-T-S-315
Part NumberMTSW-133-10-T-S-315
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-10-T-S-315 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-10-T-S-315
Specification of MTSW-133-10-T-S-315
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
33
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.315" (8.00mm)
Contact Length - Post
0.415" (10.54mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A