MTSW-133-11-F-S-555
Overview of MTSW-133-11-F-S-555
Part NumberMTSW-133-11-F-S-555
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-11-F-S-555 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-11-F-S-555
Specification of MTSW-133-11-F-S-555
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
33
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.555" (14.10mm)
Contact Length - Post
0.275" (6.99mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Current Rating (Amps)
3A