MTSW-133-11-T-D-740
Overview of MTSW-133-11-T-D-740
Part NumberMTSW-133-11-T-D-740
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-11-T-D-740 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-11-T-D-740
Specification of MTSW-133-11-T-D-740
Status
Active
Series
Flex Stack, MTSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header, Cuttable
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
66
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Contact Material
Phosphor Bronze
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Features
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
3A