MTSW-133-12-G-D-012
Overview of MTSW-133-12-G-D-012
Part NumberMTSW-133-12-G-D-012
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-12-G-D-012 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-12-G-D-012
Specification of MTSW-133-12-G-D-012
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.012" (0.30mm)
Contact Length - Post
0.918" (23.32mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A