MTSW-133-10-G-D-640
Overview of MTSW-133-10-G-D-640
Part NumberMTSW-133-10-G-D-640
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-10-G-D-640 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-10-G-D-640
Specification of MTSW-133-10-G-D-640
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.640" (16.26mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A