MTSW-133-10-S-D-525
Overview of MTSW-133-10-S-D-525
Part NumberMTSW-133-10-S-D-525
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-10-S-D-525 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-10-S-D-525
Specification of MTSW-133-10-S-D-525
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
66
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.525" (13.34mm)
Contact Length - Post
0.205" (5.21mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A