MTSW-133-09-S-D-540
Overview of MTSW-133-09-S-D-540
Part NumberMTSW-133-09-S-D-540
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-09-S-D-540 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-09-S-D-540
Specification of MTSW-133-09-S-D-540
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.540" (13.72mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A