MTSW-133-09-L-D-450
Overview of MTSW-133-09-L-D-450
Part NumberMTSW-133-09-L-D-450
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-09-L-D-450 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-09-L-D-450
Specification of MTSW-133-09-L-D-450
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.450" (11.43mm)
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A