MTSW-133-08-F-S-340
Overview of MTSW-133-08-F-S-340
Part NumberMTSW-133-08-F-S-340
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-08-F-S-340 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-08-F-S-340
Specification of MTSW-133-08-F-S-340
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
33
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A