MTSW-133-08-G-D-330
Overview of MTSW-133-08-G-D-330
Part NumberMTSW-133-08-G-D-330
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-133-08-G-D-330 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-133-08-G-D-330
Specification of MTSW-133-08-G-D-330
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
66
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A