RT0603FRE073K92L
Overview of RT0603FRE073K92L
Part NumberRT0603FRE073K92L
ManufacturerYageo
DescriptionRES SMD 3.92K OHM 1% 1/10W 0603
DatasheetsDownload RT0603FRE073K92L Datasheet PDFPDF Icon
Price for RT0603FRE073K92L
Specification of RT0603FRE073K92L
Status
Active
Series
RT
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
YAGEO
Resistance
3.92 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thin Film
Features
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)